ثبت شرکت بازرگانی

شرکت بازرگانی به شرکتی الحاق می شود که زمینه فعالیت آن واردات و صادرات محصولات ، حضور در نمایشگاه های داخل و خارج از کشور و … باشد ، و شرکت های بازرگانی دو شاخه دارند که به شرکت های بازرگانی مسئولیت محدود و شرکت های بازرگانی سهامی خاص تقسیم می شوند که هر کدام مبنی بر نوع فعالیت خاصی که مد نطر است ثبت و شروع به فعالیت می کنند ، در ادامه یک به یک دو نوع از شرکت های بازرگانی را که برای ثبت مورد نیاز است را مورد بررسی قرار میدهیم.

ثبت شرکت بازرگانی سهامی خاص

برای ثبت شرکت بازرگانی سهامی باید به نکاتی توجه کرد که شامل این موارد می شود ، برای ثبت شرکت بازرگانی با مسئولیت محدود تعداد افراد متشکل حداقل می بایست سه نفر بوده و دو نفر هم  به عنوان بازرسین مشغول به فعالیت باشند که البته به این نکته هم باید توجه داشت که بازرسان نباید از اعضای اصلی شرکت باشند،برای مدیر عامل شرکت بازرگانی بودن لازم است که حتما دیپلم به بالا باشند و همچنین از لحاظ سنی نباید از ۲۳ سال کمتر داشته باشند ، کمترین میزان سرمایه که باید نقدا پرداخت شود ۳۵% است و نکته ی آخر هم این است که کمترین میزان سرمایه شرکت های بازرگانی باید معاذل مبلغ یکصد هزار تومان باشد.

مدارک لازم جهت ثبت شرکت بازرگانی سهامی خاص

 1. کپی مدارک شناسایی (کارت ملی و شناسنامه  همه اعضا)
  گواهی عدم سوء پیشینه
  تهیه مدارک شرکت مثل اساسنامه، اظهارنامه ثبت شرکت و صورتجلسه مجمع عمومی شرکت
  امضا کردن اقرار نامه
  ارائه مجوز در صورتی  که موضوع فعالیت  نیاز به مجوز داشته باشد

ثبت شرکت بازرگانی با مسئولیت محدود

ثبت شرکت بازرگانی مسئولیت محدود مستلزم رعایت نکاتی خاص میباشد ؛ تعداد نفرات تشکیل دهنده شرکت بازرگانی مسئولیت حداقل باید دو نفر باشد ، کمترین سرمایه اولیه برای ثبت این گونه از شرکتها یکصد هزار تومان می باشد و تعهد پرداخت برای کل سرمایه از ملزومات ثبت این گونه شرکتها می باشد .

مدارک لازم جهت شرکت بازرگانی مسئولیت محدود

 1. کپی شناسنامه و کارت ملی همه ی اعضا.
 2. گواهی عدم سوء پیشینه برای کلیه اعضا.
 3. امضای اقرانامه
 4. اخذ مجوز برای شرکت بازرگانی مسئولیت محدود در صورت نیاز به مجوز
 5. مدیر عامل شرکت باید یک دوره ۱۷ ساعته که در اتاق بازرگانی برگزار می شود بگذراند تا پس از آن کارت بازرگانی الکترونیکی صادر شود. اعتبار کارت بازرگانی یک ساله می باشد و هر سال باید آن را تمدید کرد.

لازم به ذکر است که مدیرعامل شرکت بازرگانی باید در کلاسهایی که اتاق بازرگانی برگزار میکند شرکت نماید تا بعد از گذراندن دوره ی هفده ساعته کارت هوشمند بازرکانی صادر شود و به دلیل اینکه اعتبار کارت های بازرگانی ۱ ساله است باید هز سال برای تمدید آن اقدام نمود.