با پر کردن فرم زیر، پاسخ خود مبنی بر " مدت زمان انجام"، "هزینه" و "مدارک لازم" را بروی تلفن همراه خود دریافت نمایید.
  • لطفا زبان کیبورد انگلیسی باشد

شرکت با مسئولیت محدود دارای شخصیت حقوقی مستقل از سایر اعضا است که حقوق و تکالیفی را بر عهده دارد. افراد در این شرکت‌ها دارای سهم الشرکه‌ای هستند و این سهم الشرکه به میزان همان آورده‌هایی است که وارد شرکت کرده‌اند که در نهایت سرمایه آن شرکت را تشکیل می‌دهد. امکان انتقال سهم الشرکه به سایر افراد وجود خواهد داشت؛ اما برای این کار نیاز است شرکایی که حداقل سه چهارم سرمایه شرکت متعلق به آن‌ها است و اکثریت عددی هم دارند، موافق انتقال سهم باشند.

البته این انتقال سهم هم باید در یک سند رسمی انجام شود. در شرکت با مسئولیت محدود، سرمایه نه به سهام افراد بلکه به سهم الشرکه تقسیم خواهد شد و مسئولیت افراد هم نسبت به قروض شرکت محدود به همان میزان سهم الشرکه آن‌ها است. در این مطلب با ما همراه باشید تا مراحل ثبت شرکت با مسئولیت محدود را به شما ارائه دهیم.

مراحل ثبت شرکت با مسئولیت محدود

ابتدا باید مدارک مورد نیاز با ماهیت مسئولیت محدود را برای ثبت شرکت جمع کنید. پس از آن در سایت اداره کل ثبت شرکت‌ها فرم مخصوص را پر کرده و ثبت نام را انجام دهید. سپس موضوع، نشانی، سرمایه شرکت، نام اشخاص، سمت آن‌ها، اطلاعات تمام شرکا و سهام آن‌ها و مشخصات سایر شعب شرکت در صورت وجود، وارد کنید.

بعد از آن که اطلاعات لازم را وارد کردید، اداره ثبت شرکت‌ها این اطلاعات را تایید خواهد کرد و شما باید اساس‌نامه و شرکت‌نامه خود را در سایت قرار دهید. در نهایت هم منتظر پیام اداره ثبت باشید. در آخرین گام از مراحل ثبت شرکت با مسئولیت محدود، مدارک شما توسط اداره ثبت شرکت‌ها تایید می‌شود و به شما یک شماره ثبت داده می‌شود. شما باید برای ثبت شرکت یک آگهی در روزنامه رسمی به چاپ برسانید. در این روزنامه اطلاعاتی مانند نام شرکت، نوع و موضوع فعالیت شرکت، مدت کار و سایر اطلاعات مربوطه را ذکر کنید.

شرایط لازم برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود

در زمان تشکیل و ثبت چنین شرکتی حتما باید عنوان ” شرکت با مسئولیت محدود ” در سند قید شود. طبق ماده 95 قانون تجارت در صورتی که نام یکی از شرکا در نام شرکت آورده شود، این فرد در مقابل سایر افراد همانند شریک ضامن در شرکت تضامنی خواهد بود.

شرکت با مسئولیت محدود، زمانی تشکیل می‌شود که تمام سرمایه نقدیه تایید و سهم الشرکه غیر نقدی هم تقویم و تسلیم شده باشد. در شرکت‌نامه باید صراحتا قید شود که سهم الشرکه‌های غیر نقدی هرکدام به چه میزان تعیین و تقویم شده است. هر شرکتی که این موارد را رعایت نکند، از درجه اعتبار ساقط می‌شود و شرکا در مقابل اشخاص ثالث نمی‌توانند به این بطلان استنادی کنند. علاوه بر همه این‌ها شرکا در مقابل اشخاص ثالث نسبت به قیمتی که در زمان تشکیل شرکت برای سهم شراکت غیر نقدی تعیین شده، مسئولیت تضامنی خواهند داشت.

اگر شرکتی به دلیل عدم رعایت شرایط لازم ثبت، از درجه اعتبار ساقط شود، شرکایی که این بی اعتباری به دلیل عملکرد آن‌ها بوده، در مقابل سایر شرکا و اشخاص ثالث دارای مسئولیت محدود خواهند بود. این مسئولیت محدود نسبت به خسارات ناشی از این بطلان است.

شرکت با مسئولیت محدود با حداقل دو نفر تشکیل خواهد شد و حداقل سرمایه مورد نیاز هم یک میلیون تومان است. پروسه ثبت شرکت با مسئولیت محدود ممکن است بین 20 روز تا یک ماه طول بکشد.

مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود

برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود باید مدارک زیر را تکمیل کرده و همراه خود داشته باشید:

  • اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی
  • کپی اقرارنامه با امضا سهامداران
  • دو نسخه اساس‌نامه، دو نسخه شرکت‌نامه، دونسخه تقاضا‌نامه بعد از تایید نام شرکت
  • اخذ مجوز در صورت تشخیص اداره ثبت شرکت‌ها
  • گواهی عدم سوپیشینه تمامی اعضا هیات مدیره و مدیرعامل

هزینه ثبت شرکت با مسئولیت محدود

تعرفه و هزینه‌های ثبت شرکت، بستگی به نوع شرکتی دارد که شما قصد ثبت آن را دارید. هر کدام از شرکت‌ها‌ی سهامی و غیر سهامی و شرکت‌های تضامنی و تعاونی هزینه متفاوتی دارند. هزینه ثبت شرکت یک مبلغ ثابت و تعیین شده نیست. با همه این تفاسیر هزینه ثبت شرکت شامل مواردی همچون هزینه امور اداری و پستی، درج آگهی، کارمزد ثبت شرکت، هزینه استعلام و ثبت شرکت و هزینه تنظیم اسا‌س‌نامه می‌شود.

سخن پایانی

ثبت خوارزمی سعی کرده تا در این مطلب یک راهنمای کامل و مفید درباره مراحل ثبت شرکت با مسئولیت محدود به کاربران خود ارائه دهد. اگر شما هم جزء افرادی هستید که قصد دارید یک شرکت تاسیس کنید، ابتدا این مطلب را مطالعه کنید تا آگاهی شما در این زمینه افزایش یابد. سپس از طریق همین سایت اقدام به ثبت شرکت خود کنید.